Follow us
Middle School

Operations Team

Justin Brandon

Operations Manager

Gladys Diazgranados

Operations Assistant

Neeta Joseph

Operations Associate

Carolina Mota

Operations Manager

Diosmairy Polonia

Operations Associate

Catherine Toussaint

Operations Manager

Culture Team

Jeremy Agyemang

Culture Associate

Natasha Diaz

Culture Assistant

Keyana Fraser

Culture Associate

Sabrina Garcia

Culture Assistant

Tyrelle Goodman

Cultural Associate

Wilmer Leon

Culture Assistant

Keisha Lewis

Culture Associate

Kimberly Liriano

Culture Associate

Ashley Martinez

School Counselor

Fantasia Moody

Culture Assistant

Julio Pimentel

Culture Associate

Marleny Ramirez

School Counselor

Paola Rodriguez

School Counselor

Programs Team

Alex Berzofsky

Program Associate

Jason Silverstein

Program Associate

Instructional Team

Prince Aboagye

Science Teacher

Joseph Acevedo

Math Teacher

Lance Albritton

Math Teacher

Boris Arias

Substitute Teacher

Stephanie Baez

Science Teacher

Eno Boamah

Substitute Teacher

Suzanne Breslin-Larsen

English Teacher

Cassandra Coleman

Math Teacher

Shontay Coleman

Social Studies Teacher

Debgeri Cubi

English Teacher

Christine Daniel

Special Education Teacher

Chris DiGiacomo-Singh

English Teacher

Cindey Dolmo

Math Teacher

Meghan Dunne

Special Education Teacher

Genesis Fernandez

Physical Education Teacher

Meldrick Fernandez

Physical Education Teacher

Scott Friebel

Physical Education Teacher

Sharon Garlick

English Teacher

Andrew Gerardi

Art Teacher

Ravyn Gilbert

Social Studies Teacher

Perzza Gonzalez

Science Teacher

Ross Grunwald

Special Education Teacher

Sunoma Hassett

Science Teacher

Sarah Hendry

ELL Teacher

Hancia Hinds

Teaching Assistant

Zuleika “Zee” Infante

Substitute Teacher

Secoya Jenkins

Social Studies Teacher

Ramona Jones

Special Education Teacher

Brendan Kelly

Physical Education Teacher

Kurt Kelly

Science Teacher

Daequan Lawrence

Math Teacher

Kathryn Lennon

ELL Teacher

Milagros Martinez

Substitute Teacher

Roseangela Massa

Physical Education Teacher

Kimberly McDonald

English Teacher

William Mendez

Special Education Teacher

Danielle Meyers

Special Education Teacher

Anthony Onorata

Physical Education Teacher

Iveliz Padilla

Teacher Assistant

Jayeanne Pacor

Math Teacher

Lolimar Pena

Special Education Teacher

Desirea Ribot

Teaching Assistant

Melissa Rivera

Substitute Teacher

Sheydgi Rivera

Math Teacher

Yesenia Rivera

ELL Teacher

Talibah Roberts

Social Studies Teacher

Ariel Sanchez

Health Teacher

Gail Sanders

Special Education Teacher

Flavia Smart

Science Teacher

Antonette Smith

Social Studies Teacher

Owen Sniatkowski

Social Studies Teacher

Ayisha Stephens

Global Studies Teacher

Keanu Tejada

Physical Education Teaching Assistant

Rayon Thomas

Science Teacher

Mary Villacis

Special Education Teacher

Katie Weinstein

Special Education Teacher

Sophronia Williams

Substitute Science Teacher

Ebony Wilson

Substitute Teacher

Annie Yakoubi

English Teacher

We are accepting Applications for 2024-2025.
This is default text for notification bar